Küpeşte

Küpeşte Nedir?

            Küpeşte merdivenlerde, balkonlarda, teraslarda, havuz kenarlarında ve yapıların birçok bölümünde emniyet amacıyla kullanılan bir dekorasyondur. Halk arasında bilinen adıyla korkuluk ve tırabzana karşılık gelir. Küpeştelerde yapı malzemesi olarak pek çok malzeme kullanılır. Bunlar arasında alüminyum, ahşap, demir ve plastik gösterilebilir. Küpeştelerle özel tasarımlar yapılabileceği gibi sadece emniyet amaçlı da kullanılabilir.

 Küpeşte Çeşitleri ve Kullanım Alanları

            Son dönemlerde küpeştelerde en çok kullanılan iki yapı malzemesi çelik krom ve ahşaptır. İç ve dış dekorasyonda rahatlıkla kullanılabilen krom kaplı çelikler; dış mekanda kullanılacak olan ahşap küpeştelere göre daha uzun ömürlüdür. Hava koşulları ve çevresel etmenler ahşap küpeşteyi dış dekorasyonda kullanmayı zorlaştırır. Çelik krom küpeşteler ise yağmurdan etkilenmedikleri gibi paslanma sorunu göstermezler.

            Küpeştelerin montaj işlemleri detaylı bir şekilde yapılmalıdır. Asıl amacının gereken yerlerde emniyeti sağlamak olması nedeniyle montaj işleri uzman kişiler tarafından halledilmelidir. Sağlıklı bir montaj sonrası kaza riskleri en aza indirgenir.

            Son dönemlerde küpeşteler emniyet amacının yanı sıra dekoratif amaçla da kullanılmaya başlanmıştır. Bu yüzden sadece alüminyum hatlar yerine camlarla süslenmiş küpeşteler tercih edilmektedir. Sıradan bir cam kaza anında zararı arttırırken, camdan daha dayanıklı bir madde olan pileksiler camların yerini almıştır. Böylelikle hem emniyetli hem de dekoratif bir görünüm elde edilmiştir.

            Son olarak bir küpeştede dikkat edilmesi gereken şeylerin başında firma garantisi gelmektedir. Her firma sattığı küpeştelere belli bir yıl aralığında garanti vermektedir. Ancak bu durum merdiven altı bir firmada söz konusu değildir. Küpeşteler, oluşabilecek herhangi bir kazada ya da küpeştelerin çıkardığı bir problemde firma garantisine başvurmak açısından mutlaka garanti sağlayan bir firmadan temin edilmelidir. Sağlam malzeme ve doğru bir seçimle dekoratif ve emniyetli bir küpeşteye sahip olmak mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website