Panjur

Panjur Nedir?

            Panjurlar güneşi ve rüzgarı önleyebilen, ışığı azaltmaya yarayan, açılıp kapanabilen dar ve yatay olarak tahta, plastik veya metallerden yapılabilen ve pencereye takılan malzemelerdir. Günümüzde hırsızlık sorununu çözebilmek için de tercih edilmektedir.

 Panjur Nasıl Seçilir?

            Panjur seçimin de önemli olan istekleri karşılamasıdır. Panjurun kalitesi, sağlamlığı, güvencesi ve fiyatının uygun olmasına bakılmalıdır. Panjurlar kışın ısı kaybını önleyerek tasarruf yapılmasını sağlar. Yazın ise güneşi önleyerek serin ve ferah bir ortam yaratır. Pencereler panjurlar sayesinde yağmur, çamur gibi dış etkenlerden de korunmaktadır. Panjur kullanan kişiler isterse perde kullanmayabilir. Panjurlar kapatıldığında içerisi görünmez.

 Panjurda Dikkat Edilmesi Gerekenler;

            Panjur seçiminde dikkat edilmesi gereken ilk şey malzemenin sağlam olmasıdır. Malzemelerin sağlam olması güvenlik açısından son derece önemlidir. Korunma, güvenlik ve ısı yalıtımı gibi ihtiyaçları karşılayacak olan panjurlar tercih edilmelidir.

            Panjurlar alüminyum profillerden oluşan içi dolu veya boş şekillerde olabilir. İçi dolu olan panjurlarda polüretan adı verilen malzemeler kullanılır. Böylece ısı ve ses yalıtımı sağlanır.

 Ev İçin Panjur Seçimi;

            Evler için panjur seçerken öncelikle panjurun konacağı pencerelerin ölçüsü alınır. Daha panjurların manuel mi motorlu mu olacağı belirlenir. Manuel seçimlerde renk tercihi belirtilir. Daha sonra üretilerek montajları yapılır. Motorlu panjurlar da ise seçim olanakları daha fazla olur. Panjurların ölçüleri alınıp, renk seçimleri yapıldıktan sonra otomasyon kısmına geçilir. Panjur için hangi marka motor kullanılacağı belirlenir. Daha sonra panjur montajı yapılır. Panjurlar için birden fazla renk seçeneği bulunur. Kişiler zevklerine göre ral kataloğunda istedikleri rengi seçebilir.

 Panjur Bakımı;

            Panjurların bakımları teknik servislerce yapılmaktadır. Kişisel olarak kullanımlarda dikkat edilmesi gereken; panjurların altında herhangi bir öğe kalmamasına dikkat edilir. Motor aksamına bir şey takılmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website